Madeleine Pyk – en samling F769
404
1425672

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

& Anna Petrus, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm ca 1929, enligt uppgift inköpt på Stockholmsutställningen 1930.

Tenn, bas i form av lejon formgivet av Anna Petrus, pelare med kvadratiska detaljer i svartlackerat trä formgiven av Nils Fougstedt, sekundär skärm i vitt överfångsglas, höjd utan skärm ca 119 cm, total höjd 148 cm, träplattan på foten ca 17,5 x 17,5 cm.

Slitage. Senare skärm, ej funktionstestad.

Proveniens

Familjen Widengren. Per Widengren startade en av Sveriges första konfektionsfabriker i Vingåker 1896. Lampan köptes av en av sönerna som så småningom flyttade till Stockholm, enligt uppgift på Stockholmsutställningen 1930. Därefter i arv inom familjen.

Modellen formgiven år 1929, ursprungligen med en glasskärm, modell 8144 från Arvid Böhlmarks Lampfabrik.

Formgivare