295
1435925

Matta, antik, Keshan, sk Motachem, ca 266 x 248 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottaröd botten med stora polykroma blommande träd och palmetter. Bred mörkblå huvudbård med stor blom-, palmett- och arabeskranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar varav vissa stela (bryts). Långsidorna med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador.