703
1424545

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 221 000 EUR
184 000 - 230 000 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Modersglädje"

Signerad L. Zorn suecos och daterad Cadiz febr. -82. Även signerad med blyerts. Akvarell, täckvitt och tusch på papper (oval) 65 x 49 cm. Originalram utförd av W.A. Smith, Carver and Gilder, London.

Proveniens

Grosshandlare Edvard Casparsson (enligt uppgift inköpt i London för femtio pund).
Direktör Axel Jacobsen.
Fru Bessie Jacobsen.
Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 580, "Vårens Klassiska", 2 - 5 juni 2014, kat. nr 584.
Privat samling.

Konstföreningen, Stockholm, 1882.
Kunstpalats, Düsseldorf, kat. nr 1417.
Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, kat. nr 345.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars - april 1916, kat. nr 3.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Anders Zorn. Minnesutställning", 1 mars - 6 april 1924, kat. nr 242.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Mitt bästa konstverk. Utställning anordnad av Rädda Barnen", 1941, kat. nr 299.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945, kat. nr 536.
Birmingham Museum of Art, Alabama, USA, "Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture", 27 mars - 6 juni 1986, kat. nr 28.
The Dixon Gallery and Gardens, Memphis, Tennessee, USA, "Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture", 15 juni - 10 augusti 1986, kat. nr 28.
Museum of Fine Arts, St. Petersburg, Florida, USA, "Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture", 14 september - 26 oktober 1986, kat. nr 28.
Zornsamlingarna, Mora, 1989.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Anders Zorn -Till ögats fröjd och nationens förgyllning", 15 september - 11 december 1994, kat. nr 2.
Göteborgs Konstmuseum, "Anders Zorn -Till ögats fröjd och nationens förgyllning", 26 december 1994 - 26 mars 1995, kat. nr 2.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Ernst Josephson. Målare och diktare", 12 oktober 2001 - 13 januari 2002, med titel "Moderstolthet", kat. nr 175.
Liljevalchs konsthall, "Liljevalchs 100 år", 15 oktober 2021 - 10 januari 2022.

Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick", 1919, omnämnd sid 86 samt avbildad helsida.
Karl Asplund, "Anders Zorn. His life and work", 1921, omnämnd s. 15.
Tor Hedberg, "Anders Zorn. Ungdomstiden 1860-1893", SAK 1923, omnämnd s. 45 samt avbildad helsida, s. 44.
Nils Lago-Lengquist, 'En konstälskares hem i Djursholm. Direktör och fru Axel Jacobsen', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1930, omnämnd sid 50 samt avbildad s. 48.
Bo G. Wennberg, "Mitt bästa konstverk. En konsthistorisk översikt från utställningen 1941 å Kungl. Akademien för de fria konsterna", 1942, omnämnd sid 129-130 samt avbildad s. 125.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 253 under samling 379: "Fru Bessie Jacobsen, Narvavägen 35, Stockholm".
Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, omnämnd s. 98, 103 och 506, avbildad helsida, Fig. 23 samt upptagen i förteckningen s. 538.
Gerda Böethius, "Anders Zorn. An international Swedish artist. His life and work", 1954, omnämnd s. 17 samt avbildad helsida, Pl. 26.
Hans Henrik Brummer, "ZORNMCMLXXXIX", 1989, omnämnd sid 43-44 samt avbildad helsida i färg, s. 44.
Hans Henrik Brummer, "Till ögats fröjd och nationens förgyllning -Anders Zorn", 1994, omnämnd s. 59-60 samt avbildad helsida i färg, s. 58.
Johan Cederlund, "Zorn i Spanien", 2009, omnämnd s. 43 samt avbildad helsida i färg, s. 47.

Efter inledande vistelser i Madrid och Sevilla begav sig Zorn, i mitten av november 1881, till Cádiz, lockad av havet och stadens flickor vilka hade rykte om sig att vara de vackraste i Spanien. Zorn uttryckte det enligt följande i sina ”Självbiografiska anteckningar”: ”Emellertid var det något inom mig som drog mig till havet – där är alltid något som drar mig till havet. […] Åh denna härliga ö i Atlanten sambunden med en landremsa med fastlandet! Denna härliga havsluft som fyllde ens lungor, dessa vänliga gästvänliga människor och dessa förtjusande Caditanas! Då gällde som regel att de vackraste flickor kom från Cadiz”(”Anders Zorn. Självbiografiska anteckningar”, utgivna av Birgitta Sandström, 2004). Auktionens ”Modersglädje” är tillsammans med akvarellen ”Kusinerna”, utförd samma år i Cadiz, två av de absoluta huvudverken från Zorns betydelsefulla första resa till Spanien 1881-82.

Johan Cederlund har redogjort för ”Modersglädjes” tillkomst: ”Full av självförtroende gav sig Zorn i kast med vad som skulle bli två av hans huvudverk från den första Spanienresan, ’Kusinerna’ och ’Modersglädje’. […] Kusinerna blev Zorns första internationella framgång. Den visades på Salongen 1882 och tidningen ’La Presse’ skrev att Zorn var ’un aquarelliste de talent’. […] Kusinerna är daterad januari 1882. Genast därpå grep sig Zorn an nästa huvudverk, Modersglädje, där en ung kvinna ömt leker med sitt barn. Kompositionen, och framförallt barnet, påminner om Murillos kända målning ’Madonna med barnet’ (1665-66) som finns på Museo de Bellas Artes i Sevilla, och vilken Zorn kom att förvärva en kopia av. Precis som Kusinerna visar Modersglädje en rik variation mellan partier av flödande färg och precision i detaljer som kvinnans korallhalsband och silverörhänge”(”Zorn i Spanien”, 2009).

”Modersglädje” visades senhösten 1882 på Konstföreningen i Stockholm där den fick ett i stort sett välvilligt mottagande. I Aftonbladet den 28 december 1882 beskrivs hur Zorn lagt beslag på besökarnas uppmärksamhet genom sin ’Modersstolthet’, en kvinna med sitt barn – "med ett särdeles karakteristiskt uttryck i de mörka glänsande ögonen, en förträfflig modellering av de nakna partierna, en saftig och mjuk, riktigt mjuk pensel och slutligen en sådan färgsammansättning, som endast denne ständigt framåtgående artist kan bjuda oss” (citerat av Ernst Malmberg i ”Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick”, 1919).

Särskilt uppskattad blev akvarellen av konstnärens vän Edvard Casparsson vilken köpte målningen för 50 pund. Den 20 november 1882 skrev Casparsson till sin mor angående det lyckade köpet: ”Jag vet ej om Ni skall tycka om den, men den är otvivelaktigt Zorns förnämsta tavla att se i Sverige, ja överhuvudtaget” (citerat av Hans Henrik Brummer i ”Till ögats fröjd och nationens förgyllning – Anders Zorn”, 1994).

"Modersglädje" ställdes ut på den stora invigningsutställingen Larsson-Liljefors-Zorn på Liljevalchs konsthall 1919. Anders Zorn deltog med hela 134 verk, Liljefors med 67 nummer och Carl Larsson med 135. De tre konstnärerna tilldelades en var av de stora mittsalarna samt ett antal sidosalar. Katalogdelen för Anders Zorn, skriven i kronologisk ordning, inleds med ett självporträtt, en teckning från 1880. Som katalognummer 3 fanns "Modersglädje" tillhörande Edvard Casparsson.

Hans Henrik Brummer, vilken omnämner akvarellen som ”Modersstolthet”, kommenterar motivet: ”Även om bilden genom sin övertydlighet kan förefalla banal saknas likväl anledning att ringakta dess emotionella innehåll” innan han fortsätter: ”Under vissa betingelser kunde den rent av framkalla känslor av det renaste slag. Hans fästmö, Emma Lamm, skrev sommaren 1883 till sin tillkommande att hon fick en stark upplevelse inför ’Modersstolthet’; ’När jag såg din ’Modersstolthet’ kände jag den som det största jag sett av din hand. Hon var vacker denna tavla i färg och form. Det vet jag ej. Men man kände framför henne en fläkt av den ’levende Aand’ som utgör det stora i all alstring. Det var som om du när du målade den glömt omgivningen, för att intagas av en helig känsla av en modersömhet’ ” (Ibid.).

Möjligen var Emma något på spåren i sin beskrivning av akvarellen. Gerda Boëthius anslöt till detta i sin beskrivning av motivet då hon kallar det: ”ett centralt arbete, som han lagt ned hela sin själ i. Det är starkt inspirerat och kompositionen är genial” (”ZORN. Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören”, 1949).

Då ”Modersglädje” var färdigställd lämnade Zorn Cádiz i slutet av februari, efter att där ha tillbringat en av sina lyckligaste och mest produktiva perioder som konstnär. ”Jag målade”, minns han senare, ”med ett lif och lust som jag aldrig känt förr. Jag var andligt och fysiskt i mitt esse”.
.

Motivet utfördes även som etsning samma år (Asplund 4-6, Hjert & Hjert 4-6).

Konstnär