209
1474615

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.

Ställbar skärm i grönlackerad plåt, invändigt lackerad i vitt, höj och sänkbara väggfästen i förkromade stålrör, djup från vägg ca 50 cm, höjd ca 110-140 cm.

Smärre bucklor. Slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Göteborgs Rådhus, tillbyggt av Gunnar Apslund 1936.

Ritning, Gunnar Asplunds arkiv, ArkDes, Stockholm.