210
1474607

Folke Arström

(Sverige, 1907-1997)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Folke Arström
(Sverige, 1907-1997)

cocktailset, 8 delar, Guldsmedsaktiebolaget (GAB), Stockholm 1900-talets mitt.

Alpacca/nysilver och svart bakelit, omfattar, cocktailshaker, höjd 21,5 cm, sex cocktailglas, höjd 9 cm samt bricka 50 x 21,5 cm, märkta GAB.

Proveniens

Rolf Walter Collection.