Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
211
1474632

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

Fåtölj, första versionen av modell "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1926-1927.

Förkromat stålrör, första varianten utan stålrör längs med ryggens överkant, senare Eisengarn i sits och rygg, höjd 74 cm, sitthöjd 40 cm.

Omförkromat stålrör, ersatt Eisengarn (originaltyp), ett stålrör med obetydlig lagning.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Droste, Magdalena, Marcel Breuer: design, Taschen, Köln, 1992, sid 62-63.