212
1474630

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

skrivbord, modell "B21", Thonet, 1930-tal. Proveniens Wilhelm Kåge.

Förkromat stålrör, skiva i svartlackerat trä, två hyllplan, höjd 70 cm, längd 88 cm, djup 44 cm.

Slitage. Hyllplanet med ett skruvhål.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Wilhelm Kåge.

Droste, Magdalena, Marcel Breuer: design, Taschen, Köln, 1992, sid. 104.