161
1519748

Skrin, med fällock, av Georg Haupt ( mästare i Stockholm 1770 - 1784 ), Gustavianskt.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 750 - 10 500 EUR
9 220 - 11 100 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med björk och ebenholts. Rektangulärt. Figural inläggning på locket med broderande kvinna i medaljong med lagerkrans samt plakett med "spikhuvuden ". På sidorna lagerhängen i skuggade plaketter. Ben, nyckelskylt samt hänklar av förgylld mässing. Längd 23, bredd 17, höjd 10 cm.

Ett av Haupts favoritmotiv på möbler var medaljonger med antikiserande mans- och kvinnohuvuden i profil. Porträttmedaljongen förekom redan på Haupts mästerstycke och kan härledas till Jean-Charles Delafosses förlagor i Nouvelle Iconologie Historique från 1767. Porträttet på Haupts mästerstycke föreställer drottning Lovisa Ulrika. I regel föreställde dock figurhuvudena ingen bestämd person. Haupt beskrev själv motivtypen som ”inlagd Medaillon och antiquet hufvud” i en räkning till prinsessan Hedvig Elisabeth Charlotta 1777. Medaljongen på auktionens skrin—en genrebild av en broderande kvinna—är intressant då den endast förekommer tre gånger i Haupts kända produktion: de två andra båda på möbler från de Bielkeska samlingarna på Sturefors, en sekretär och ett bord daterat 1781, varav bordet försåldes på Bukowskis 2022 (Important Spring Sale 641, kat. nr 24).