1182910

SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av gjuten bly i form av krönande krona, kartusch, lagerhängen och kvinnofigurer. I ramen infällt spegelglas. Höjd 158, bredd 74 cm.

De två stora mittglasen senare. Två sprickor i ramen, kronan saknar två dekordelar, en festong något böjd. Mindre dekordelar saknas.

Tilläggslista

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.