154
1182739

KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Fanerad med mahogny, beslag av förgylld brons. Stoppad rygg. Lös dyna. Med fottrissor. Längd 205, bredd 62, höjd 82 cm.

Lagning.

Proveniens

Lars Olsson Antikhandel, Stockholm.
The Jan Eric Löwenadler Collection.