164
1182871

KUDDAR, 3 st., en rektangulär i gobelängteknik, två ovala broderade, ca 51,5 x 42 cm, ca 38,5 x 45,5 cm/st., Europa.

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
89 - 133 EUR
93 - 139 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Den rektangulär kudden är från omkring 1900 med stort polykromt blommönster. De ovala kuddarna är från 1900-talets mitt till andra hälft, broderade med korsstygn och petit point med en polykrom medaljong med blomkorg omgiven av en krans med rosor.

Något blekta, smärre fläckar. Den rektangulära kudden med smärre skador samt lagningar.