309
391051

LOUIS VUITTON, koffert, sekelskiftet 1800/1900

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Brun Vuittonite canvas med mässingskodda kanter. Träribbor samt läderband märkta LV. Rester av diverse reseetiketter. På hjultrissor. Möjlig ägarmärkning "E.C. Ld W". Läderrem med lås märkt "L.VUITTON", lås märkt "LOUIS VUITTON". Invändigt fodrad med grön sammet samt bomullstyg. Stämpelnumrering "208488", etikettmärkt "Rue Scribe Paris LOUIS VUITTON LILLE 34 RUE FAIDHERBE NICE 4 JARDIN PUBLIC LONDON 149 NEW BOUND ST". Inredning. 68 x 32 x 40,5 cm.

Skador. Slitage. Tort läder. Läderrem avbruten, medföljer. Senare fodring.