103
75109

Stellan Mörner

(Ruotsi, 1896-1979)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Vasarahinta
200 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Stellan Mörner
(Ruotsi, 1896-1979)

Surrealistiskt sällskap

Signerad Mörner. Utförd i slutet på 1940-talet, eller möjligen i början av 1950-talet. Uppfodrad duk 152 x 144 cm.

Täydennyslista

Målningen är utförd i slutet av 1940-talet / början av 1950-talet.

Muut tiedot

I Stellan Mörners surrealistiska motivvärld är det drömmen och dess outsinliga möjligheter att överraska betraktaren som har huvudrollen. I denna målning påminns vi om att Stellan Mörner var verksam som såväl konstnär som scenograf. Vi ser en scen med kulisser i bakgrunden som skapar djup och ett figurstaffage som kan jämföras med skådespelarna på en teaterscen. Element som kolonnen och de antikiserande figurerna skapar en historisk känsla. Mannen som täcker sitt öga håller en ring med fotografier från en svunnen tid och människans förgänglighet symboliseras av kvinnan som håller en duk med sitt alter ego, i yngre tappning, likt en Veronicas svetteduk. Till höger i förgrunden befinner sig en figur klädd i ett pälsstycke. En gestalt som Stellan Mörner använde för Margit Carlqvists rollfigur ”Puck” i Alf Sjöbergs uppsättning av ”En midsommarnattsdröm på Dramaten 1956, där Mörner var scenograf. Närmast betraktaren återfinns en knäböjande naken man framför en eld, likt en offerscen. När Stellan Mörner släpper loss sin vidunderliga fantasi skapar han en absurd, men alldeles fantastisk komposition.