1106
69901

A Timo Sarpaneva glass vase, "Orkidea", Iittala, Finland 1950´s.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
382 - 478 EUR
434 - 542 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Art object, blåst klarglas med en hålighet. Signerad TIMO SARPANEVA IITTALA -57. Höjd 29 cm.

Invändig beläggning samt smårepor.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1954. Visades på Triennalen i Milano 1954 och 1957, erhöll Grand Prix 1954. Finns avbildad i ett flertal böcker och tidskrifter.