1115
69021

A Nils Emil Lundström and Ruben Rising porcelain art nouveau vase by Rörstrand.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Vasarahinta
4 500 SEK

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad NL Rörstrand i grönt och inristat RR samt inpressat 23. Höjd 19,5 cm.

Obetydliga orenheter i glasyren.

Muut tiedot

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Nils Emil Lundström.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Nils Emil Lundström 1865-1960, målare, porslinsmålare, keramiker och textilkonstnär. Anställd vid Rörstrand 1896-1935.