Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1115
69021

A Nils Emil Lundström and Ruben Rising porcelain art nouveau vase by Rörstrand.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
4 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad NL Rörstrand i grönt och inristat RR samt inpressat 23. Höjd 19,5 cm.

Obetydliga orenheter i glasyren.

Muut tiedot

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Nils Emil Lundström.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Nils Emil Lundström 1865-1960, målare, porslinsmålare, keramiker och textilkonstnär. Anställd vid Rörstrand 1896-1935.