1119
69015

An Astrid Ewerlöf and Ruben Rising porcelain art nouveau vase by Rörstrand.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Vasarahinta
3 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, reliefdekor av fjärilar och blommor i underglasyrfärger. Signerad E. Rörstrand grönt samt inpressat RR I 22. Höjd 23 cm.

Muut tiedot

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Astrid Ewerlöf.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Astrid Ewerlöf 1876-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand 1899 till ca 1912.