1121
69031

A Karl Lindström porcelain art nouveau bonboniere and an unknown vase by Rörstrand ca 1900.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Vasarahinta
3 000 SEK

Porslin, bonbonjär med reliefdekor av vallmo i underglasyrfärger. Signerad Rörstrand KL. i grönt och inristat H. P (Hilma Persson-Hjelm) inpressat 15309 3. Höjd 10 cm, diameter 10 cm. Vasen med reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad Rörstrand G i grönt, inristat G 30682. Höjd 9 cm.

Bonbonjären med obetydliga kantnagg på locket. (2)

Muut tiedot

Karl Lindström 1865-1936, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand 1878-1935.
Hilma Persson-Hjelm 1877-1953, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand 1900-1906.