1128
76887

An Alf Wallander bone china tableware, 67 pieces, Rörstrand 1911-17.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Benporslin, reliefdekor av fjärilar, vit med guldkant. Omfattar: 24 tallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 desserttallrikar, 6 assietter, 1 terrin med lock och fat, 1 karott med lock, 2 + 1 skålar med hänklar, 1 såsskål, 1 salladjär, 1 kanna, 1 runt fat och 4 olika stora ovala fat. Signerade med stämplad signatur Rörstrand i rödbrunt samt inpressad stämpel Rörstrand och olika nummer.

Obetydliga glasyrmistor, salladjären med obetydliga tillverkningssprickor. (67)

Muut tiedot

"Fjäril" presenterades som en av Wallanders nya serviser på Stockholmsutställningen 1909. Alf Wallanders serviser slog aldrig helt igenom, framför allt beroende på att de tillverkades i dyrbarare kvaliteter.