1183
73301

A Stig Lindberg faience vase, Gustavsberg Studio 1940-50's.

Lähtöhinta
2 000 - 2 500 SEK
174 - 218 EUR
182 - 228 USD
Vasarahinta
2 800 SEK

Fajans, urnformad med hänkel, målad dekor i svart, grönt och gult. Signerad med studiohanden SWEDEN Y /78 117 samt målarsignatur för Franca Pugno, inpressad stämpel HANDDREJAD. Höjd 33 cm.

Liten mynningsnagg.