1187
69457

A set of fourteen Stig Lindberg creamware plates "Löja", Gustavsberg 1948-62.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I , II, III, IV (2 st), V (2 st), VI, VII, VIIII. X, och XII, samt en utan nummer troligen nr XI.

Två tallrikar med nagg, en tallrik krackelerad. (14)