151
81775

Pierre Olofsson

(Ruotsi, 1921-1996)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 700 - 14 000 USD
Vasarahinta
320 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Pierre Olofsson
(Ruotsi, 1921-1996)

"Flick-Flack"

Signerad Olofsson. Utförd 1952 (?). Pannå 40,5 x 50 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sten Eklunds samling.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Kirjallisuus

Thomas Millroth, "Pierre Olofsson", jämför "Flick-Flack", avbildad sid 79.

Muut tiedot

Olofsson ställde som sann konkretist gärna sin konst i industrins tjänst.
Temat Flick Flack finns som väggutsmyckning i Grängesberg, 1960, och tillverkades som tygtryck för NK:s textilkammare. Cirkelns och ellipsens dynamiska möjligheter var viktiga. Olofsson ville gärna se hur rytmen rörde sig som en liten ekorre i bilden. Bakom hans lätta handlag låg dels en klassisk geometrisk grund dels inspiration av stadens dynamik, med en särskild förtjusning i Slussens evigt cirkulerande trafikmaskin.

Thomas Millroth
Författare, konsthistoriker, kritiker