155
81783

Bertil Öhlund

(Ruotsi, 1923-2003)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Bertil Öhlund
(Ruotsi, 1923-2003)

"Composition Dynamique"

Signerad Bertil Öhlund och daterad 1958. Duk 107 x 143 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt direkt av konstnären via Galerie Bel'Art, Stockholm.

Näyttelyt

Galerie Salle Balsac, 1958, kat nr 58.

Muut tiedot

¨Det bildproblem med vilket jag kämpar i mitt måleri är att göra en analyserad syntes av form och färg. För att kvarhålla ögats intresse arbetar jag med rörelse, spänning och formupprepning genom en optisk process. I fråga om färger använder jag olika klangsystem och alltid ett konskvent färgförhållande. Genom att formerna ligger på olika plats i djupdimensionen bildas en rörelse mellan yta och djup. Sedan ser man också
tornet spegelvänt och på så sätt får jag fram en multifunktionell och multidimensionell verkan. Det är på så sätt den tredimensionella brytningen uppstår - ungefär som i en prisma - och som jag kallar dioptrisk¨.
Bertil Öhlund 1957

(ur artikel i Kvällsposten, den 19.1.1957 ¨Det lyckliga geniet - svensk målare i Paris¨med anledning av den första separatutställningen hos Galerie Creuze)