Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
161
69611

Pierre Olofsson

(Ruotsi, 1921-1996)
Lähtöhinta
3 000 - 5 000 SEK
285 - 475 EUR
327 - 545 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Pierre Olofsson
(Ruotsi, 1921-1996)

"Skiss till Astra"

Signerad Olofsson. Utförd 1955. Gouache och vax 17 x 5,7 cm.

Täydennyslista

Rätt titel "Skiss till Astra".

Alkuperä - Provenienssi

Thomas Millroth

Muut tiedot

Pappersetikett a tergo "1:a skiss till fris i Astra, Södertälje".

En viktig gruppmanifestation för konkretismen var matsalen i Astra, Södertälje. Lage Lindell färgsatte väggarna och Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Karl Axel Pehrsson, Lindell och Lennart Rodhe gjorde variationer över ett geometriskt tema tecknat av
Rodhe. Detta är Olofssons allra första och likaså definitiva skiss. Även ramen med sitt plexiglas är av hans hand. Skänkt till Thomas Millroth av konstnären.