249
77003

Ragnhild Keyser

(Norja, 1889-1943)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Vasarahinta
420 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Ragnhild Keyser
(Norja, 1889-1943)

"Signal"

Signed R Keyser and signed Ragnhild Keyser verso. Oil on canvas 47 x 24,5 cm.

Tuontiarvonlisävero

Alkuperä - Provenienssi

Privat konstsamling, USA.

Kirjallisuus

Viveka Bosson, Ulf Thomas Moberg, Mjällby konstgård, "Lhotes tre döttrar", 1997, sid 20-27.
Ulf Thomas Moberg, Nordisk konst i 1920-talets avantgarde", sid 168-170.

Muut tiedot

Ragnhild Keyser var 22 år gammal då hon anlände till Paris 1911. Under 1:a världskriget studerade hon hos Pola Gauguin hemma i Oslo, men återvände så snart hon kunde till konstens mekka och sina konstnärsvänner. Tillsammans med svenskan Solvig Nilson (senare gift med konstnären Erik Olson) börjar Ragnhild Keyser på André Lhote’s målarskola Académie Montparnasse och deltar även i hans sommarkurser i sydvästra Frankrike. 1925 blir Ragnhild Keyser rekommenderad av vännerna och konstnärskollegorna Otto G Carlsund och Florence Henri att börja hos kubisten Fernand Léger. Hon finner sig väl till rätta och för samman Légers teorier med de hon lärt av André Lhote, brasilianaren Araujo och futuristen Gino Severeini, som vid denna tid var mycket populär i Paris. Redan samma år ställer Ragnhild Keyser ut på "L'Art d'Aujord'hui" och vintern 1926 på "Salon des Indépendantes". På den sist nämnda utställningen fick hon sälja 3 oljor till den amerikanskan Katherine S.Dreier och hennes konstsamling "Sociéte Anonyme". Under 20-talet köpte Dreier in en betydande konstsamling assisterad av bl a Kandinsky, Mondrian, Campendonk, Schwitters, Léger och Marcel Duchamp. Samlingen donerades senare till Yale Museum, New Haven i USA, där även Ragnhild Keysers målningar återfinns idag.

Ragnhild Keyser skapade geometriska plana bilder där en form endast på grund av placeringen i bildytan ger en aning om ett ansikte, en hand etc. I samma anda som hennes vän, svensken Knut Lundström, sökte Keyser ställa färgplan emot varandra för att skapa ackord och plasticitet. Hennes konstverk förekommer sällan på auktionsmarknaden.