290
81761

Richard Mortensen

(Tanska, 1910-1993)
Lähtöhinta
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Vasarahinta
500 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Richard Mortensen
(Tanska, 1910-1993)

"Avignon I"

Signed R.M and dated -54 verso. Oil on canvas 92 x 73 cm.

Good condition.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Denise Renée, Paris.
Privat samling.

Näyttelyt

Stedeliijk Museum, Amsterdam, "Les fleurs de Faust", 28 jan - 7 mars 1955.
Galerie Bel'Art, Stockholm 2004, avbildad i utställningskatalogen.

Kirjallisuus

Jan Würtz-Frandsen, "Richard Mortensen : Afklaringens år 1940-1958", avbildad sid 677.
Utställningskatalog från Stedeliijk Museum, Amsterdam, "Les fleurs des Faust", 1955, avbildad sid 680 samt på interiörfoto från utställningen, sid 680.

Muut tiedot

1946 organiserade Auguste Herbin en utställning med konstruktiv konst på Salon des Réalités Nouvelles i Paris. Utställningen blev ett genombrott för den geometriska konstens återkomst. Vid samma tid började artiklar och böcker att publiceras som beskrev den konkreta konsten. Konstnärer som Sonia Delaunay, Jean Gorin, Antoine Pevsner och Auguste Herbin blev internationellt uppmärksammade och kom att få stort inflytande på den samtida konstscenen. Vid sidan av Salon des Réalités Nouvelles blev Galerie Denise Renée i Paris av kanske ännu större betydelse för den ”geometriska abstraktionen”. Hos Madame Renée samlades internationella konstnärer, som Victor Vasarely, Serge Poliakoff tillsammans med många skandinavier , svenskarna Olle Baertling, Christian Berg, Arne Jones, Olle Bonniér, Lennart Rodhe och danskarna Robert Jacobsen och Richard Mortensen. I denna krets framstod Richard Mortensen snabbt som en ledare för gruppen och konstriktningen. De geometriska formerna blev basen för rörelsen som också kom att använda olika organiska och kristalliska former. Richard Mortensen hade efter studentexamen i Köpenhamn tillskansat sig en bred utbildning inom gestaltpsykologi, religonshistoria och filosofi samtidigt som han ägnade sig åt ett avantgardistiskt måleri. Redan 1934 hade han en betydande roll bland de danska konstnärer som samlades i gruppen ”linien”. De målade i en stil starkt påverkad av psykoanalys och surrealism. Efter andra världskriget förändrades Richard Mortensens stil, detaljerna valdes bort och kompositionerna präglades av stora färgfält med avskärmande starka linjer. En stark expressivitet exploderar ofta från dukarna, trots eller kanske på grund av, de linjära och geometriska avgränsningarna. Mortensen mest betydande verk tillkom i slutet av 1940-talet och början av 1950-talet. ”Avignon I”, denna höst till försäljning på Bukowskis och efterföljaren ”Avignon II (såld i Köpenhamn 2007) är utförda 1954 respektive 1955 och förmedlar en näst intill elektrisk utstrålning. Färgernas intensitet och kompositionens raffinerade formspråk har rötter i den ryska konstruktivismens konst från 1900-talets början samt konsten i Bauhaus, men även i Fernand Léger och Piet Mondrians strama kompositioner. Rörelsen i bilden gör synupplevelsen nästan dubbel och förstärker det dynamiska och kinetiska vilket Mortensen strävade efter att få fram. Detta synliggörs i målningen "Avignon I" och ger publiken en lysande unik upplevelse.
Richard Mortensen är väl representerad i världens museisamlingar, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn har den största samlingen, på Louisianamuseet hänger flera betydande verk och Trapholts museum i Kolding har också en stor samling.