296
69285

GÄSTBOK

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Vasarahinta
6 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

GÄSTBOK

Diverse tekniker på papper, blyert, akvarell, tusch mm. 22,5 x 17 cm. Innehåller skrift och teckningar från 1940-50-talen. Sexton erotiska motiv av konstnärerna Wilhelm Freddie, Vilhelm Bjerke-Petersen, Ossian Elgström, fil.dr. H.H. von Schwerin samt andra illustrationer av bland andra Isse Thorén. Bland gästerna: Elisabeth Penser, Wilhelm Penser, Lotten och CG
Wrangel. Skinnband.

Täydennyslista

Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.

Alkuperä - Provenienssi

Disponent Lars Granlund, Eslöv.