"Gli Archeologi IV", from: "Metamorphosis"
Lithograph in colors, 1929, on Arches paper, signed in pencil and numbered 58/100. L. 40 x 30,2 cm. S. 56 x 45,2 cm.
Svag missfärgning efter passepartout, obetydlig fläck samt ytsmuts i marginalen. Rester av lim längs bladets övre kant a tergo.
Galerie Pierre, Stockholm.