433
81799

Patrik Qvist

(Ruotsi, Syntymävuosi 1968)
Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Vasarahinta
46 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Patrik Qvist
(Ruotsi, Syntymävuosi 1968)

"For all seasons-drive-by view"

Signerad Qvist och daterad -07 a tergo. Duk 100 x 121 cm.
(Painted on canvas primed for R Motherwell)

Täydennyslista

Proviniens; Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Näyttelyt

Galleri Niklas Belenius, Stockholm, 2007.

Muut tiedot

Patrik Qvist, arkitekturutbildad konstnär, har efter ett flertal år utomlands återvänt till Sverige. Under senare tid har han arbetat med skjulprojektet Uncertain rooms, sponsrat av Konstnärsnämnden. Skjulen modifieras på plats till en helt annan handling än ursprunget och referenser till författare, musiker och filosofer som haft med skjul att göra behandlas och illustreras. Genom utforskandet av olika tekniker har konstnären lockats behärska medierna och en egen linje är tydlig.

Patrik Qvist är representerad på Statens Konstråd.