444
69293

Tova Mozard

(Ruotsi, Syntymävuosi 1978)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Vasarahinta
50 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Tova Mozard
(Ruotsi, Syntymävuosi 1978)

"Clifton's"

Signerad Tova Mozard, daterad 2003 och numrerad AP på etikett a tergo. C-print 93,5 x 117 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gåva av konstnären till nuvarande ägare.

Kirjallisuus

Pia Kristoffersson m fl, "The owles are not what they seem", utställningskatalog 2005, avbildad på helsida i färg.
Avbildad i DN 15 november 2003, recension av Milou Allerholm.

Muut tiedot

Upplaga (5+2 AP).
Bilden finns representerad på Moderna Museet i Stockholm.
Twentieth Century Acquisitions, New York samt bl a privat samling Düsseldorff, Tyskland.