Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
464
78669

Richard Seen

(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1961)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Richard Seen

Three parts. One signed Seen and dated 2008 verso. Spray-colour on canvas, each 91 x 61 cm.

Tre delar. En signerad Seen och daterad 2008 a tergo. Sprayfärg på duk, vardera 91 x 61 cm.

Seen räknas idag som den konstnär som lagt grunden för konstformen graffiti samt som den mest kända graffitimålaren genom tiderna. Seen började vid 11 års ålder (1973) att måla på tunnelbanetågen i New York. Han kan ses som en av frontfigurerna i Tony Silvers och Henry Chalfants film "Style wars" (1983).