468
82377

Ylva Snöfrid (Ogland)

(Ruotsi, Syntymävuosi 1974)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Vasarahinta
105 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ylva Snöfrid (Ogland)
(Ruotsi, Syntymävuosi 1974)

"Venus vid sin spegel"

Signerad Ylva Ogland a tergo. Duk 126 x 88 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Brändström, Stockholm.
Smith-Stewart Gallery, New York

Muut tiedot

Målningen "Venus vid spegeln" omfattar tre parallella epoker i Ylva Oglands konstnärskap. Den tidiga barndomen representeras av skåpet, vilket i sin tur är en kopia av det skåp som Ylva Oglands pappa tillverkade till hennes barnrum.
Porträttet, som visar Ylva som 11-åring, är hämtat från målerisviten "Ylva 1985". Slutligen innehåller verket en spegelbild av Ylva Ogland idag.

Titeln "Venus vid sin spegel" har hämtats från Velazquez, vars målning "Venus at her mirror"(1649-1651) visar Venus i en divan, spelande i en ängels spegel.

Ylva gör ofta negativ-vända versioner av sina verk. Den motsvarande målningen i detta fallet, "Inverterad Venus vid sin spegel" nominerads till Carnegie Art Award 2009 och ställs just nu ut på Charlottenborg i Köpenhamn.