483
78743

Kristina Jansson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1967)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Vasarahinta
105 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Kristina Jansson
(Ruotsi, Syntymävuosi 1967)

"De Förklädda".

Signerad Kristina Jansson och daterad 2001 på spännramen. Duk 200 x 145 cm.

Muut tiedot

Kristina Jansson fick andra pris i Carnegie Art Award, i år 2009. Allt sedan hon gick ut Konsthögskolan, för 8 år sedan, har hon målat frenetiskt och prövat sig fram på obruten mark. I hennes målningar är alltid en spänning närvarande. Antingen hon målar föreställande eller mer abstrakt så finns där en särskild känsla av osäkerhet om vad som egentligen pågår. Hon letar efter den orörda marken i vårt inre, den som kan överraska och förvåna. Här finner hon konsten styrka och utvecklar den. Här där det talade och skrivna språket bara blir konstigt och mångordigt, fungerar måleriet direkt och självklart. Hon söker en bärande berättelse, en fiktion, ett ögonblick av magi som uppstår ur minnet eller i fantasin.

I målningen ”De förklädda” finns tre figurer som träder fram ur mörkret. I förgrunden en starkt belyst kvinna som bär ett knyte i famnen. I bakgrunden två maskeradbesökare med vitsminkade ansikten. Kvinnan är tydligen förbunden med de två svarta, maskerade figurerna. En historia, en filmsekvens eller ett ögonblick spelas upp och det är upp till oss som betraktar att föra den vidare.

Monica Nieckels