513
82475

Viktor Kopp

(Ruotsi, Syntymävuosi 1971)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Viktor Kopp
(Ruotsi, Syntymävuosi 1971)

"Där"

Signerad V.Kopp och daterad -03 a tergo. Duk 72 x 101 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Åkerlundh. Malmö.

Muut tiedot

"Viktor Kopps måleri har under ganska lång tid fungerat som en slags klippböcker, där han låter element från både måleriets historia, populärkulturen och fragment av en personlig historia fogas samman i en sammanhängande helhet som dock inte har ambitionen att upprätta en harmoni som får alla motsättningar att slätas ut. Kopp nominerades år 2002 till det prestigefyllda Carnegie Art Award".
(Anders Olofsson, konsten.net.)