57
69247

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 300 - 106 000 EUR
92 100 - 110 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"Slätten vaknar" ("Dagning över slätten")

Signerad CK. Målad i Ystad 1935. Duk 75,5 x 107,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Fröken Marika Paulis samlingar, Stockholm.
Tidigare i Direktör Theodor Ahrenbergs samlingar, Stockholm. Stora Kvalitén, Stockholms auktionsverk, 20 april 1966, kat nr 391, avbildad plansch 18.

Näyttelyt

Den frie udstilling, Köpenhamn, "Carl Kylberg. Maleri-udstilling", 17 jan - 3 feb 1936, kat nr 105.
Konsthallen, Götaplatsen, Göteborg, "Carl Kylberg", feb 1936, kat nr 111.
Kunstnernes hus, Oslo, "Carl Kylberg. Malerier, akvareller og tegningar", 20 mars - 11 april 1936, kat nr 78.
Konstakademien, Stockholm, "Utställning. Carl Kylberg", 11-28 feb 1937, kat nr 156.
Västerbottens läns konstförening, "Carl Kylberg", 20 - 31 mars 1938, kat nr 6.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Carl Kylberg", 15 - 26 mars 1941, kat nr 31.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Carl Kylberg. Ett kvartsekel", nov 1941, kat nr 31.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Kylberg", 20 april - 12 maj, 1946, kat nr 31.
Musée National d'Art Moderne, Paris, "Carl Kylberg", okt - nov 1951, kat nr 30 ("La plaine se réveille").
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Kylberg", 1954, kat nr 105.
Musée des Beaux-Arts, Liège, maj - juli 1958.
SAK, Konstakademien, Stockholm, "Carl Kylberg", 2-25 nov 1962, kat nr 63.

Kirjallisuus

Brita Knyphausen, "Carl Kylberg", 1964, omnämnd sid 129, i förteckningen sid 254, kat nr 212.
Svenska Dagbladet, "Över miljonen dagskassa på auktion", torsdagen den 21 april 1966, avbildad.

Muut tiedot

Ramen tillverkad av konstnärens hustru Ruth.