594B
85109

Anders Petersen

(Ruotsi, Syntymävuosi 1944)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Anders Petersen
(Ruotsi, Syntymävuosi 1944)

"Cirkus Schreiber 1975"

Signerad Anders Petersen. Silvergelatinfotografi 30 x 40 cm.

Ej examinerad ur ram.

Alkuperä - Provenienssi

Fotograficentrum, Stockholm, kat nr 1.

Muut tiedot

"Cirkuskonsten har urgamla folkliga traditioner med rötter långt tillbaka i medeltida gyckelspel och italienska Commedia del'Arte. Men idag är det en kulturform som håller på att försvinna, det finns nu endast ett fåtal cirkusar kvar i Sverige. En av dem är cirkus Schreiber.
Bilderna är tagna på den cirkusen under en tvåveckorsperiod 1974 och de skildrar främst cirkusarbetarna då de är bakom manegen. När de tränar och umgås."