600
79481

Peter de Ru

(Ruotsi, Syntymävuosi 1946)
Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Vasarahinta
5 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Peter de Ru
(Ruotsi, Syntymävuosi 1946)

"Bruno på isen".

Signerad a tergo Peter de Ru. Silvergelatinfotografi 27 x 39 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm. Fotots baksida med påskrift: "Bruno K. Oljer På en Frusen sjö i Småland 1984 från reportaget "Poeter på Turné" Foto Peter de Ru".

Muut tiedot

Bilden gjordes på uppdrag av ETC och togs i samband med ett reportage som hette " Poeter på Turné " någonstans i Småland på väg till Sölvesborg där nästa uppläsning skulle ske. Bruno på isen har varit publicerad vid ett flertal tillfällen, senast i en avhandling om Öijer år 2006.