633
68731

A Nils Fougstedt and Björn Trägårdh set of occasional tables in pewter and black lacquered wood for Svenskt Tenn, circa 1930, the tops with engraved scenes of figures and animals.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Vasarahinta
92 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Tennskivor med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä. Ostämplade. Största bordets längd 66,5 cm, bredd 34,5 cm, höjd 55,5 cm.

Smärre skador och slitage. (3)

Kirjallisuus

Svenskt Tenns katalog 1931, modellnummer 423.