658
68845

A Josef Frank chest of drawers, "Flora, Firma Svenskt Tenn, model 1050.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Vasarahinta
78 000 SEK

Mahogny och tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre utdragslådor, på kulfötter. Längd 132 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm.

Skador, nyckel saknas. Nyckel saknas.

Muut tiedot

Modellen formgiven på 1940-talets början.