Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
715
79151

A Carl Hörvik black lacquered chair, ca 1928-32.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
23 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerad, profilerad rygg, svängda ben. Lös dyna med senare klädsel. Märkt med metallbricka: Statsverket 58.

Obetydligt slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Länsresidenset, Umeå, stolen ritades av Hörvik till matsalen.

Muut tiedot

Modellen ritad år 1928 av Carl Hörvik till det av densamme ritade residenset i Umeå, vilket stod klart år 1932.
Den första i en rad beställningar till inredningen gjordes av Carl Hörvik den 28 oktober 1928 via Kungliga Byggnadsstyrelsen, ställd till Nordiska Kompaniets Verkstäder i Nyköping. Det finns en rad ritningar och skisser med flera alternativa lösningar för detta inredningsuppdrag på residenset, vilket avslutades år 1932.