719
82775

An Anna Petrus pewter table lamp, Stockholm 1927.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
15 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Tenn, kraftig stiliserad reliefdekor av nakna kvinnor samt druvklasar. Signerad A. Petrus på foten, stämplad Stockholm A8 undertill. Höjd 30 cm.

Borrad för sladd, skärm saknas.