725
75871

An Axel-Einar Hjorth red lacquered console table "Åbo" with silverplated brass legs, a glass shelf, Nordiska Kompaniet 1929-30.

Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Vasarahinta
130 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerat i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief av meanderbård m.m, ben av försilvrad mässing. I sargen tre lådor. Hyllplan av glas i mitten. Längd 160 cm, bredd 50 cm, höjd 73 cm.

Slitage, färgbortfall, retuscher. Nyckel saknas.

Kirjallisuus

Muut tiedot

Enligt uppgift kommer möblemanget kommer ifrån en sovrumsinredning i en Bergslagsgård. När beställningar på hela inredningar utfördes vid NKs verstäder hände det att möblerna inte märktes med NK-brickor. Modell "Åbo" är inte ofta förekommande.

 Piilota
 Näytä lisää

Important Timepieces 655

108. Jaeger-LeCoultre, Master Grand Réveil, ca 2007.
Lähtöhinta
160 000 - 180 000 SEK
Tarjoushistoria
140 000

tarjouksesi
Reilu varoitus
135 000

tarjouksesi
Tarjous päättyi
Reilu varoitus
130 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
140 000 SEK