727
75827

An Axel-Einar Hjorth red lacquer table "Åbo"on a silverplated brass leg, Nordiska Kompaniet 1929-30.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Vasarahinta
58 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerat i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief, benet av försilvrad mässing. Kvadratisk fotplatta med 2 runda svängbara och höj- och sänkbara bordsskivor. Höjd 78 cm, diameter 42 cm.

Slitage och smärre skador, retuscher.

Kirjallisuus