Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
728
75835

An Axel-Einar Hjorth red lacquered table "Åbo" on a silverplated brass leg, Nordiska Kompaniet 1929-30.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
56 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Utfört i krackelerad rödlack med bronserad reliefdekor, benet av försilvrad mässing. Kvadratisk fotplatta med 2 runda svängbara och höj- och sänkbara bordsskivor. Höjd 78 cm, diameter 42 cm.

Slitage, smärre skador och retuscher.

Kirjallisuus