729
75841

A pair of Axel-Einar Hjorth red lacquered chairs, "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929-30.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Vasarahinta
36 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerade i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief. Senare svart tygklädsel.

Slitage, smärre skador och retuscher. (2)

Kirjallisuus