738
68917

A Carl Malmsten showcase cabinet, birch, partly stained and burr wood, Nordiska Kompaniet ca 1928.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
11 000 SEK

Björk, bonad och svärtad samt björkrot. Inredning med tre hyllplan. bakstycket märkt CM och med Nks metallbricka NK R 32151 14 2 28. Höjd 161 cm, bredd 100, 5 cm, djup 31 cm. Nyckel finns.

Smärre fanérskador och obetydligt slitage.

Näyttelyt

Enligt uppgift utställt på NKs vårutställning 1928.