Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
738
68917

A Carl Malmsten showcase cabinet, birch, partly stained and burr wood, Nordiska Kompaniet ca 1928.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Björk, bonad och svärtad samt björkrot. Inredning med tre hyllplan. bakstycket märkt CM och med Nks metallbricka NK R 32151 14 2 28. Höjd 161 cm, bredd 100, 5 cm, djup 31 cm. Nyckel finns.

Smärre fanérskador och obetydligt slitage. Avainet sisältyvät.

Näyttelyt

Enligt uppgift utställt på NKs vårutställning 1928.