744
79265

An Ernst Söderberg celinglamp, Stockholm, Sweden 1930's-40's.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Vasarahinta
11 000 SEK

Stomme av vitmetall, glaspaneler och spröt av klart och blästrat glas, vissa paneler med blästrad dekor av kvinnofigurer, fruktkorgar m.m., för 12 ljuspunkter. En glasdel signerad Komp. Ernst Söderberg gravering Olov Fredricson. Diameter ca 96 cm, höjd ca 43 cm.

Nagg.

Muut tiedot

Ernst Söderberg 1889-1967, konstnär, utförde bla altartavlor och glasmålningar i olika kyrkor.
Gravören Olov Fredricson utbildades vid Orrefors gravörskola 1924-28, flyttade till Stockholm och arbetade hos en glasgravör under en tid, till han öppnade sin egen gravörverkstad.