Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
749
68843

An Oscar Nilsson mahogany cabinet, executed by Wickman & Nyberg, Stockholm 1937.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Vasarahinta
11 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Mahogny, utsidan fanerad med olika sorters mahogny i geometriskt mönster, inredning i mahogny med 12 + 2 lådor, hyllplan, tre fack med lucka samt
en låsbar dokumentlåda. Etikettmärkt i nedre lådan: UTFÖRT Å WICKMAN & NYBERGS MÖBLERINGS- OCH SNICKERIVERKSTAD FÖR Hantverkslotteriet Stockholm i Mars 1937 J Wickman, ARBETARE: Holger Eklund, ARKITEKT: Oscar Nilsson. Höjd 163 cm, bredd 109 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage, nyckelbussning med skada. Avainet sisältyvät.

Täydennyslista

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.

Näyttelyt

Kirjallisuus

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", nr 8 1937. Skåpet avbildat i en inredning och omskrivet i artikeln som handlar om Oscar Nilssons inredning i för Hantverkslotteriet.