756
75993

An Arne Jcacobsen table, model 3603 and 5 chairs "Myran", Fritz Hansen, Denmark 1960´s.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
9 500 SEK

Bordet med svartlackerad äggformad skiva av trä, 3 förkromade ben av metall. Längd 115 cm, höjd 69 cm. Stolarna med 3 förkromade ben av metall, svartlackerad plywood, märkta FH MADE IN DENMARK.

Slitage, repor, ett ben på bordet har flyttat läge. (6)

Täydennyslista

Some wear and scratches to the painted surfaces, the table with a minor insignificant dent underneath the top. Later plastic feet. Please enlarge the web site pictures.

Kirjallisuus

Carsten Thau & Kjeld Vindum, Danske Designere, Arne Jacobsen, Aschehoug, 2002, sid. 35.

Muut tiedot

Modellen 3603 formgiven år ca 1953. "Myran" formgiven år 1952.