885
78853

MATTA. "Rosita, orange". Rölakan. 195 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter).

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Komponerad 1959.

Partly worn, stains. Damaged ends, all fringes are missing.

Muut tiedot

På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa i Finland.